Chůze na boso
Proč je chůze na boso tak prospěšná?
Masážemi chodidel , reflexologií, se zabývám již 14 let a krom toho chodím bos, co to jen lze. Je to přirozené a je dobré být přirozený. Řekněme si proč je dobré chodit bos ? Noha, přesněji chodilo je to, co každý z n&a acute;s od zrození do konce svých dnů používá většinu dne. Pro hlubší pochopení trochu teorie, každá noha obsahuje 26 kostí a to je čtvrtina kostí celého těla, dále 107 vazů a více než 7200 nervových zakončení. Stimulací těchto míst a bodů pomáháme rovnováze těla i organismu.
Člověk je evolučně prastarý tvor a naši prapředkové chodili bosí, či jen minimálně obutí, chůzí v terénu si, aniž to věděli, stimulovali tlakové, reflexologické body. Ty fungují, obrazně řečeno, jako když zmáčneme vypínač a rozsvítí se světlo – tedy po reflexní (akuplesurní) dráze aktivujeme své vnitřní orgány, svaly a nervy. Chození bez bot po členitém terému , ne asfaltu, našim čtenářům vřele doporučuji, ale jako u všeho konání je důležitá příprava a volba. Nelze si nařídit “zuj boty a jdi”, to by bylo bolestivé a zanechalo by to jen špatný zážitek v podobě otlaků našich do nynějška zhýčkaných chodidel.
Od kdy do kdy se dá takto chodit? Celoročně? Jen v léto? Vás asi napadne , tedy :
nyní máme léto, ideální je se ráno vzbudit , vyjít ven a projít se orosenou trávou, to je osvěžující, příjemné pohlazení , probuzení a začátek nového hezkého dne, ale i začátek bosého chození. Sám chodím od jara do podzimu bos, jak to jen jde, občas si v zimě vyběhnu do sněhu, který pod chodidly doslova “pálí”. Vyhýbám se asfaltový a betonovým plochám, tedy městu, tam jdu konvenčně v botách.
Ideálně…, jako, když se malé dítě učí chodit , dělá to po malých krůčcích, tak také bosé chození je třeba se učit, pomalu volně, zvykat si. Sám už nemám problém chodit v lese, vyjít si na horu Kleť v jejíž blízkosti bydlím. Jedíné co mi dodnes dělá problém jsou asfaltové cesta a trny ostružin v lese.
Existují, ale i takové boty jako “druhá kůže” a v dnešní době se prodávají tyto tzv barefoot, jejich výhoda o proti konvenčním je v kontaktu chodidla s terénem, jsou bez zvýšené paty bez podpory klenby bez neohebné přizvedlé špičky, je to tenká ohebná podrážka, mají nízkou hmotnost široký prostor proprsty , to je výhodné, “nedusí nohu, a nedeformují chodidlo, nezarůstají nehty. Dle mého názoru se hodí i do měst, ale bosá chůze trávou a terénem a přírodou nic nenahradí .
Tak, bosky do trávy a přeji Šťastnou cestu i léto ! Mgr. Michal Říha